Віталій Кашик

«Якщо берусь за справу, в результаті вона повинна бути вирішеною»

 

Колодяжненська об’єднана територіальна громада – це край, який славиться працьовитими, талановитими та відповідальними людьми. Головною історичною, літературно-меморіальною пам’яткою громади є музей Лесі Українки у Колодяжному, де письменниця прожила дитячі й юнацькі роки. Очолює громаду Кашик Віталій Леонтійович і вже не один рік виправдовує довіру людей. Про свій шлях у політиці, об’єднання громади та позитивні зміни у ній, про свіжі ідеї та проєкти розповідає голова Колодяжненської ОТГ Кашик Віталій Леонтійович в ексклюзивному інтерв’ю для читачів «PeopleUA».

 

Довідка

 

Персона: Кашик Віталій Леонтійович

 

Посада: голова Колодяжненської об’єднаної територіальної громади

 

Знак зодіаку: Тілець (ДН: 17 травня)

 

Життєве кредо: Єдність. Розвиток. Добробут

 

Сімейний стан: одружений, виховує чотирьох дітей

 

В дитинстві мрів стати фермером

 

Важлива подія в житті – коли громада довірила посаду сільського голови

 

Бізнес для нього – це справа, яка повинна давати результат

 

Влада для нього – це динаміка росту

 

Історичне місце: Камянець-Подільський

 

Класний фестиваль: той, в який вклав свою ідею «На гостини до Лесі»

 

Незабутній концерт – народний Волинський хор в Колодяжному

 

Вражаючий музей:Садиба Лесі Українки

 

Улюблений фільм: «Захар Беркут»

 

Музика: композитора Фредерика Шопена

 

Книга: «Хіба ревуть воли, як ясла повні?»

 

Авто: Volkswagen

 

Вид спорту: футбол, волейбол, великий теніс

 

Вид відпочинку: гори (взимку), море (влітку)

 

Страва: український борщ

 

Напій: зелений чай

 

Ідеальний дім – це дім, в якому радість та дитячий сміх

 

Справжній смак життя – це насолода від результату

 

 

People UA: Віталію Леонтійовичу, з чого розпочався Ваш шлях у політиці? Де раніше працювали, хто Ви за фахом? Чи завжди Ви хотіли пов’язати свою діяльність із політикою?

 

Віталій Кашик: Я народився в селі Колодяжне в сімї хліборобів, трударів та колгоспників. Батько працював агрономом, бригадиром польової бригади. Батьки змалку привили мені любов до землі, коли виріс, я створив своє фермерське господарство. З юних літ займався спортом і зараз підтримую дитячі, юнацькі та дорослі команди, постійно сам беру участь у змаганнях. Раніше неодноразово звертався за допомогою до місцевого самоврядування або району, щоб допомагали організовувати спортивні заходи для оздоровлення, чемпіонати для заохочення молоді, щоб не втратилась ідею здорового способу життя. На той час здебільшого отримував відмови, бо культура і спорт були найнижчими ланками в політиці, яким не приділяли належної уваги. Я цим дуже перейнявся і тому у 2010 році на ентузіазмі подав свою кандидатуру на голову сільської ради. Мені не вистачило декількох голосів, щоб очолити сільську раду, але люди побачили та почули мої цілі, побачили амбіції та можливості. Після виборів перехожі все частіше зупиняли просто на вулиці, аби щось запитати, доводилося розповідати про свої плани на майбутнє. Після того у 2015 році були вибори, мене обрали депутатом сільської ради. Як відомо, цього ж року згідно реформи кабінету міністрів було здійснене об’єднання громад. Варто відзначити, ОТГ, які утворилися саме в 2015 році, більше здобули, ніж ті громади, які об’єдналися пізніше. Я вважав, якщо держава дає можливості та напрямки розвитку наших сільських територій, потрібно цим скористатись, і це стало моєю метою. У 2017 році ми спільними зусиллями об’єднали сільські території та ради. Люди оцінили мою трудову діяльність, можливо, не настільки впливову, як посадовця, а більше як громадянську позицію. Почали підтримувати та допомагати, щоб на сьогоднішній день я очолював Колодяжненську громаду.

 

People UA: Скільки років Колодяжненській об’єднаній громаді та які населені пункти увійшли до її складу?

 

Віталій Кашик: Колодяжненська ОТГ утворена 16 травня 2017 року шляхом об’єднання Колодяжненської, Кричевичівської, Скулинської та Уховецькоїсільських рад Ковельського району. 3 роки тому до складу громади увійшло 9 сіл: Будище, Волошки, Колодяжне, Кричевичі, Ломачанка, Скулин, Стеблі, Уховецьк та Черемошне. На цих виборах приєднається ще 3 сільських ради – Любитівська (до складу якої входять села Воля-Любитівська, Ворона, Рокитниця), Дрозднівська сільська рада (до складу якої входить Гончий брід) і Білашівська сільська рада (в складі якої ще є населені пункти Грушівка, село Іванівка, село Перковичі).

 

PeopleUA: Як Ви вважаєте, об’єднання сіл в територіальну громаду покращило їхній розвиток?

 

Віталій Кашик: Дуже суттєво покращило, окрім села Колодяжне. На момент, коли сільські ради не були у складі обєднаної територіальної громади, Колодяжненська була однією з найбагатших сільських рад Ковельського району. Вона мала близько 5-6 млн власних надходжень. Бюджет кожної із сільських рад складав 300-800 тис. Звичайно, в мене була думка, яка й допомогла мені об’єднати однодумців в депутатському корпусі, у виконавчому комітеті, що найперше потрібно вирівняти рівень життя усіх сіл до Колодяжного як центру, а тоді вже розвивати усі села поступово.

 

PeopleUA:Віталію Леонтійовичу, Ви не один рік виправдовуєте довіру людей. Розкажіть, що було зроблено за роки Вашого головування? Які позитивні зміни відбулися за цей час у Колодяжненській ОТГ?

 

Віталій Кашик: Перш за все потрібно враховувати ціль і не жити одним днем. Люди, які живуть лише одним днем, сьогодні роблять, а завтра – нічого не мають. Це не крок до успіху. Я прийшов із сільськогосподарського бізнесу, маючи за плечима навички, як заробити на наших надрах. На Поліссі – це ліси і земля, тому потрібно вміло використовувати ресурси в цілях розвитку громади. Я зробив висновок, що потрібно створити найперше комунальне господарство, дбати про екологію, адже вивезення сміття теж є актуальним питанням, як і виконання тих поточних справ, які потрібно комусь робити. Створивши комунальне господарство, ми маємо здобутки економії нашого бюджету. Раніше ми залучали фірми, які розташовуються на інших територіях, то відповідно туди було надходження податків і вони виконували роботи по проєктах та експертизах згідно кошторису. Ми дійшли висновку, що це дуже затратно. Все-таки, коли на балансі маєш своє комунальне господарство і робиш усе поточно, можеш особисто з директором господарства обговорити важливі питання, то робота відбувається швидше та економічно вигідніше. Ми переконані, що робимо правильно, бо, для прикладу, кошторисна вартість вуличного освітлення, зробленого КП, становить до 50-60 тис. грн. Та й в результаті інших поточних ремонтів ми маємо велику економію. Зекономлені кошти – зароблені кошти!

Сьогодні в розпорядження нам дали частково нові ділянки, де заліснення, чагарники, болото, торф. Ці території не дуже цікавлять сільські господарства, але крім цього можна садити дерева, вирощувати лохину та інші культури, які будуть працювати на розвиток та через деякий час даватимуть прибуток. Комунальне господарство – це орган, який має право заробляти. І я вважаю, майбутнє сільської ради за комунальним господарством.

Люди в мене повірили і бачать безліч позитивних змін: зроблено багато доріг, освітлення, ремонт окремих приміщень освітніх закладів, проведено капітальний ремонт харчоблоків тощо.

 

PeopleUA:Які напрямки потребують найбільшого фінансування: медицина, освіта, культура тощо? На що ставите пріоритет?

 

Віталій Кашик: Найбільше фінансування потребує освіта, особливо дошкільна. Якщо взяти Ковельщину, є 6 ОТГ і тільки у нас є 4 функціонуючі заклади дошкільної освіти, відколи ми їх прийняли і до сьогодні утримуємо. Ми не маємо реверсну дотацію чи більшу кількість населення, як інші сільські ради. Хоча за площею ми найбільша сільська рада. На сьогоднішній день ми не можемо створити опорний заклад, тому що в нас наповнюваність шкіл невелика: 130-140 учнів, а опорний заклад створюється від 200 та більше учнів. Тому в Колодяжненській ОТГ першочерговим є питання фінансування освітніх закладів.

 

PeopleUA: Незабаром в Україні відбудуться вибори. Чи плануєте висувати свою кандидатуру на місцевих виборах?

 

Віталій Кашик: На даний час не можу остаточно сказати, потрібно визначитись з командою. Я максималіст та реаліст по житті. Тому якщо берусь за справу, вона повинна отримати позитивний результат. Виконане завдання має бути таким, як я його бачу, в першу чергу, і як бачать люди, які поставили мені це завдання. У нашому апараті працюють спеціалісти, які прийшли з сільської ради. А повноваження перейшли від районної адміністрації, де не усі готові активно працювати. Проте ми повинні виконувати роботу, яку робила адміністрація районного значення. Це потрібно враховувати та робити ставку на це.

 

PeopleUA:Пане Віталію, на якому нині етапі розвитку знаходиться Колодяжненська ОТГ?

 

Віталій Кашик: Я вважаю, ми заклали міцний фундамент у розвитку ОТГ. Я б сказав «Дитина навчилася говорити». Відколи пройшло об’єднання, люди бачать позитивні змін.

 

PeopleUA:Що прагнете змінити до кращого у Колодяжненській ОТГ? Які свіжі ідеї та нові проєкти хотілося б реалізувати?

 

Віталій Кашик: Передусім, потрібна підтримка комунального господарства. Наразі хотілося б підібрати професійні кадри, які будуть не лише виконувати доручення виконавчого комітету та покладені на них обовязки, а й допоможуть реалізувати безліч моїх власних ідей.

Одну з яких я почав втілювати в життя. В селі Уховецьк є озеро Ухо, на березі якого розташований дитячий табір «Оберіг». Після переоформлення документації я планую його перекваліфікувати на спортивно-оздоровчий комплекс. Його потрібно розвивати, оскільки він знаходиться на березі екологічно чистого озера. На даний момент там створений благоустрій для літнього відпочинку. Зробимо дитячі сучасні майданчики, побудуємо приміщення для проживання, збільшимо територію табору та покращимо благоустрій. Це проєкт, який буде приносити користь в усіх напрямках: оздоровлення дітей, відпочинок гостей та наповнення бюджету ОТГ. Прагнемо, щоб табір функціонував протягом 12 місяців на рік і приносив радість дітям та користь батькам.

 

PeopleUA: Сам в полі не воїн. Розкажіть про трудовий колектив Колодяжненської ОТГ.

 

Віталій Кашик: В колективі кажуть, що я строгий керівник. Проте , спілкуючись з колегами, йду на компроміси. Важливо допомагати та підказувати молодим спеціалістам, аби фахівець не втратив набуті навички та знання, здобуті з освітою. Намагаюся пом’якшувати шлях в деякій мірі та навчати, щоб не допускали помилок. В роботі потрібно бути гнучким та комунікабельним, щоб рухатися вперед.

 

PeopleUA: Чи проводите конференції, курси або круглі столи для покращення рівня знань та навиків представників ОТГ?

 

Віталій Кашик: Сільський голова не може знати ази кожного відділу управління, який працює в апараті. Я поверхнево знаю проблеми, шляхи їх законного вирішення. Відповідно до рішення виконавчого комітету та штатного розпису структурні підрозділи повинні працювати над підготовкою усіх пакетів документів, це їхня компетенція. На жаль, нам не вистачає професійних кадрів. Я маю можливість організувати тренінги. Також маємо підтримку асоціації та Волинського Центру розвитку місцевого самоврядування Анатолія Пархомюка по U-LEAD програмі, яка допомагає консультувати спеціалістів ОТГ. Ми надаємо в центр розвитку перелік актуальних питань, потім збирається консиліум та відбуваються фахові семінари. Наші працівники із задоволенням беруть участь у них, черпають інформацію, щоб потім використовувати її в роботі.

 

PeopleUA: Колодяжне – рідний край Лесі Українки, саме тут дитячі та юнацькі роки поетеса прожила у садибі, де вже 71 рік знаходиться літературно-меморіальний музей. Як вдається підтримувати господарство Косачів ?

 

Віталій Кашик: Зараз є певні питання стосовно зберігання спадщини родини Косачів, які потрібно вирішувати на державному та обласному рівнях. На даний момент батьківський будинок та Лесин руйнуються. Музей підпорядкований Луцькому краєзнавчому музею і не числиться на балансі сільської ради. Нам навіть не надходить туристичний збір. Проте ми не стоїмо осторонь. Ми сповнені ідей та бачень святкування 150-річчя Лесі Українки.

2 роки тому ми з колегами написали програму і подали до обласної ради для погодження. Управління культури з питань релігій та національностей взяло до уваги, внесло свої корективи, створило робочу групу стосовно святкування 150-річчя від днянародження Лесі Українки. Також налагоджений зв’язок з очільником філії у Колодяжному Бойко Ольгою Петрівною. Ми завжди готові йти назустріч, якщо потрібна допомога в написанні проєктів, у співфінансуванні.

Хочу сказати, що до культурної спадщини належить не лише садиба-музей Лесі Українки, а й урочище Нечимне, яке знаходиться в Скулині. Це заказник, де Леся Українка написала свою драму-феєрію «Лісова пісня». Наш край славиться цією туристичною перлиною, і ми йдемо шляхом розвитку туризму в громаді.

 

PeopleUA: У час світової пандемії чи забезпечені медичні працівники в Колодяжненській ОТГ засобами індивідуального захисту та дезінфекції для запобігання поширенню на території ОТГ гострого респіраторного захворювання Covid 19?

 

Віталій Кашик: Медпрацівники Колодяжненської ОТГ забезпечені засобами індивідуального захисту. Держава також надавала допомогу – маски, дезінфікуючі засоби, захисні костюми у наші лікарні та амбулаторії, щоб лікарі, контактуючи з пацієнтами, могли безпечно працювати.

 

PeopleUA: Тривають військові дії на Сході України, чи діє у Вашому районі програма підтримки воїнів АТО/ОСС?

 

Віталій Кашик: В Колодяжненській ОТГ діють програми підтримки для військовослужбовців. Здебільшого допомагаємо мешканцям нашої громади, які перебували в зоні АТО/ОСС і на даний час захищають цілісність та суверенітет України, особливо сім’ям, які мають статус учасників АТО. Програма пов’язана з наданням коштів до державних свят, виділення житла та забезпечення інших потреб, з якими звертаються до нас учасники бойових дій.

 

PeopleUA:2020 – економічно-кризовий рік. Зрозуміло, що бюджет недоотримав потрібного наповнення, аби максимально розвивати ОТГ. Чи надають підтримку громаді благодійні фонди та організації? Чи підтримують Лесин край благодійники?

 

Віталій Кашик: 2020 рік насправді найтяжчий період за роки мого головування, оскільки на часі багато незавершених завдань. Але, дякуючи благодійникам, певні питання вирішуються.

 

PeopleUA: Віталію Леонтійовичу, де черпаєте сили, енергію, наснагу для праці?

 

Віталій Кашик: Енергію черпаю від сім’ї, колег, друзів, однодумців та спортсменів, з якими я проводжу час. Також сили та наснаги мені надає результат, коли я сьогодні роблю, а завтра за це дякують. Це найбільше мене стимулює, значить ти рухаєшся в правильному напрямку та примножуєш добрі справи.

 

PeopleUA: Хто вас підтримує та надихає?

 

Віталій Кашик: Перш за все мої діти.

 

PeopleUA: Ви батько чотирьох діток. У наш час Ваша сім’я вважається багатодітною, що викликає повагу суспільства. Який Ви сім’янин?

 

Віталій Кашик: Раніше, звичайно, я більше часу проводив у сім’ї, оскільки зараз маю великий об’єм роботи. Але максимально стараюсь приділяти увагу родині та підтримувати її в будь-які моменти.

 

PeopleUA: Ви – зайнята людина, проте Вас вважають справжнім господарем. Чи встигаєте допомагати дружині Людмилі у розвитку фермерського господарства «Волошки», яка є власницею підприємства?  

 

Віталій Кашик: Зараз, на жаль,тільки порадою допомагаю дружині. Плани, звичайно, будуємо разом чи то на місяць, чи навіть на рік.

 

PeopleUA: Які потужності ФГ «Волошки»?

 

Віталій Кашик: Я цю справу дуже люблю. Вважаю, що потрібно займатися тим, що ти хочеш, і тим, що лежить до душі. У 2004 році я перехворів серйозною хворобою, втратив сили для трудової діяльності. Я довго думав і прийшов до висновку, що потрібно створювати фермерське господарство та займатися улюбленою справою. Не було цілі будувати великий бізнес. На той момент мені вистачало 50 га землі, щоб її обробляти. На даний час дружина повністю справляється з фермерським господарством «Волошки», яке збільшилось на кілька гектарів, оскільки закуплена техніка і не хочеться, щоб вона простоювала. Потрібно прагнути до замкнутого циклу і забезпечувати людей роботою протягом цілого року.

 

PeopleUA: На Вашу думку, за якою політичною силою майбутнє України?

 

Віталій Кашик: Я не схиляюсь ні до якої політичної сили. Я бачу власні можливості та маю перспективні ідеї. Якщо мені імпонують ідеї політичної сили, то я буду її підтримувати.

 

PeopleUA: У нас в країні є чимало амбітних політиків, які справді варті шлях та чимось виділятися з-поміж усіх інших. Поділіться, чим Ви уваги. Тому, щоб стати головою ОТГ, мабуть, потрібно пройти нелегкий підкорювали своїх виборців? якими якостями володієте? Традиційне питання від нашого журналу: в чому Ваш секрет успіху?

 

Віталій Кашик: Відповідь на це питання, вочевидь, знають виборці та жителі нашого краю. Не хотілося б себе оцінювати. Вважаю, що я цілеспрямований, впевнений в словах та рішучий в діях, маю вольовий характер. Мій секрет успіху – довіра громадян.

 

PeopleUA: Про що мріє голова Колодяжненської ОТГ?

 

Віталій Кашик: Мрію про спокій та єдність. В єдності наша сила, добробут та розвиток, а звідси– і спокій за кожного жителя громади.

 

Спілкувалася: Ольга Семенюк

Опубліковано "People UA" № 4(50) літо 2020