ЯК ГРАТИСЯ З ПРОСТОРОМ або Сам собі дизайнер

Коли ви купуєте нову квартиру, чи будинок, то перебуваєте в деякому передчутті тієї краси, яка буде після ремонтних робіт. І ось ви отримуєте ключі, відчиняєте двері нового приміщення, а тут – сірі стіни та кабелі, що стирчать зі стін. Не зовсім те, чого очікували, чи не так? І тут виникає питання: «З чого почати?». Сьогодні поговоримо, як правильно зробити зонування приміщення, як візуально розширити чи подовжити кімнату, які є принципи організації простору та як самостійно зробити гармонійне планування.

Отож, з чого почати?  Все починається з:

1. усвідомлення того, на скільки людей розраховане дане приміщення;

2. усвідомлення того, для яких цілей воно буде використовуватись (для здачі в оренду чи для постійного проживання і т.д.);

3. усвідомлення того, на скільки років наперед робиться ремонт. Наприклад, зараз ви – молода сім’я, без дітей, тому наразі вам дитяча кімната не потрібна. В цій квартирі чи будинку ви плануєте жити ще двадцять років. Отже, одразу необхідно робити планування таким чином, щоб згодом можна було якусь з кімнат чи її частину виділити під дитячу;

4. аналізу нинішнього планування: чи влаштовує воно вас, чи зручне воно, чи необхідно буде якісь стіни зносити, а в іншому місці їх зводити;

5. виокремлення для себе необхідних зон: чи необхідна вам гардеробна як окрема кімната, чи достатньо шафи-купе; об’єднати санвузол з ванною/душовою чи навпаки розділити; об’єднати кухню з вітальнею чи розділити; робити окремо пральню з пральною та сушильною машиною і прасувальною дошкою ; зробити пральню у ванній, а прасувальну дошку вмонтувати у шафу або поставити десь у кімнаті.

Основні зони квартири: передпокій, вітальня, гардеробна, кухня, їдальня, спальна кімната, дитяча кімната, робочий кабінет, ванна кімната, санвузол. Деякі з зон ви можете об’єднати між собою, виходячи з розмірів вашої квартири та можливості демонтажу/монтажу. Так, наприклад, робочий кабінет можна зробити і у спальній кімнаті, але ці зони обов’язково повинні бути відділені одна від іншої якоюсь перегородкою. Чому це так важливо? Справа у функціональному призначенні даного приміщення. У спальні людина і її мозок повинні відпочивати, тому простір має бути організований відповідним чином. Це стосується і планування, і кольорової гами, і розташування меблів.Основним принципом організації простору є зручність. Усім, хто проживає в цьому приміщенні, повинно бути зручно ним користуватись. Намагайтесь не слідувати трендам проектування та організації простору, якщо ви звикли по-іншому його використовувати. Так, наприклад, якщо все своє життя ви наносили макіяж у ванній, краще спроектувати у новій квартирі простір саме таким чином. Навряд чи нове помешкання зможе змінити ваш спосіб використання життєвого простору, який вироблявся десятки років. Тому поставити туалетний столик у гардеробній не буде для вас найкращим рішенням, адже він так і стоятиме недоторканий.

Простір квартири чи будинку умовно поділений на дві зони: житлову та нежитлову, і правила організації кожної з них відрізняються між собою. До нежитлової зони квартири відносяться кухня, санвузол, ванна кімната, гардеробна, коридор, балкон, лоджія. На момент здачі квартири в експлуатацію передбачене зонування кухні і санвузла, у ці приміщення вже виведена проводка, спроектовані стояки та виведені каналізаційні труби. Якщо ж ви придбали квартиру задовго до здачі будинку в експлуатацію, то ви можете надати будівельникам бажане планування, і тоді зникає питання подальшого демонтажу та монтажу стін. Це – одна з основних переваг купівлі квартири на стадії зведення будівлі. Якщо ви придбали приміщення після здачі в експлуатацію, тоді вам корисно буде знати, що ви можете збільшити площу санвузла за рахунок будь-якого нежитлового приміщення, крім кухні, При проектуванні простору має бути присутня певна логіка. Так, наприклад, існує правило трикутника у розстановці меблів на кухні: холодильник-мийка-плита. Ви берете їжу з холодильника, миєте її, а потім вже готуєте. Тому бажано розташовувати меблі і техніку, виходячи з цього правила. Так само логіка має бути присутня у плануванні всієї квартири. Гардеробна має бути саме при вході, щоб вам не довелось одягненими йти через всю квартиру. Далі має бути ванна, куди ви заходите помити руки. А далі вже вітальня, кухня, робочий кабінет чи спальня – це залежить від вашого стилю життя і того, як ви проводите вільний час.

Усі робочі зони мають розташовуватись біля вікна, щоб домогтись потрапляння максимальної кількості природного світла, але не спиною до входу. Столи мають стояти так, щоб вхід був у вашому полі огляду, інакше ви будете відчувати занепокоєння і постійно обертатися через відчуття, що за вами хтось стоїть.

Існує поняття оптичних ілюзій. Так за рахунок кольору, малюнку і композиції можна візуально розширити чи звузити кімнату, підняти чи опустити стелю. Які ж тут основні принципи?!

Дрібний малюнок у світлій кольоровій гамі збільшує, розсуває стіни, а великий малюнок навпаки візуально зменшує кімнату, оскільки притягує до себе увагу. Раніше квартири проектувались із високими стелями, а зараз доводиться вдаватись до оптичних ілюзій, аби підняти стелю. Щоб візуально підняти стелю, пофарбуйте стіни у насичені кольори, а стелю – у білий колір. А для того, щоб візуально розширити кімнату, пофарбуйте стіни у світлі кольори, а стелю – у білий колір. Можна використати шпалери з дрібним малюнком, або стіну пофарбувати у теплий колір, але темніший за колір інших стін. Світлі, теплі кольори надають відчуття чистоти та легкості, тому за їх допомогою можна збільшити простір.

Експериментуйте, грайтесь з простором! Не бійтесь яскравих кольорів, – вони нададуть вашій оселі цікавих акцентів та настрою.

Автор: Експерт Вікторія Сєлюкова (власниця студії інтер’єру «155 FLOOR»)

 

Опубліковано: People UA № 2(48), осінь 2019