Як отримати житло через програму єОселя?
єОселя

Програма доступного кредитування житла «єОСЕЛЯ» запрацювала у 2022 році. За даними «Укрфінжитла» 2023 року, послугою скористалося 5 885 українців. Отримати іпотеку змогли військовослужбовці, ветерани війни та їх родини, люди з інвалідністю, отриманої через війну, сім’ї загиблих захисників України, ВПО, пільгові особи, працівники у сфері медицини, науки та педагогіки. А також українці, які не мають нерухомості або ж у їх власності є житло менше, ніж 52,5 м² для однієї людини та додаткових 21 м² на кожного члена родини. При цьому не враховується нерухомість на територіях активних бойових дій та тимчасово окупованих РФ територіях.

Усі учасники програми повинні бути повнолітніми громадянами України, не старшими за 70 років на дату завершення договору іпотеки, не фігурувати в санкційних списках і не брати участь в інших чинних державних програмах із забезпечення житлом.

Максимальний строк виплати кредиту – 20 років (240 місяців). З вересня 2024 року умови отримання іпотеки змінилися. Читайте про це на сторінках People UA.

Вже з осені цього року з’явилася можливість купити майнові права на приватні будинки ще на етапі їх будівництва, якщо за 12 місяців до подання заявки кандидат не відчужував майно. Молодь до 25 років включно має змогу отримати іпотеку з першим внеском від 10% замість початкових 20%. Також учасники доступного кредитування житла «єОСЕЛЯ» можуть претендувати не лише на квартиру, а й на житлові будинки (таунхауси), не старіші за 3 роки.

Упродовж 10 років від дати укладення кредитного договору базова відсоткова ставка становитиме 7 % річних. Проте уже з першого календарного дня 11-го року дії договору вона складатиме 10% річних, а компенсація буде надаватися до рівня 6 % річних. Проте вартість житла не має становити більше, ніж середня вартість спорудження житла за регіонами України, визначену Мінрегіоном. У Волинській області ця сума дорівнює 20 066 грн, помножена на коефіцієнт.

Коли це запрацює?

Більшість цих змін набрали чинності через 30 днів з дня їх оприлюднення. Можливість сплати позичальником віком до 25 років включно першого внеску від 10% вартості житла набирає чинності через 60 днів з дня опублікування цієї постанови, тобто з 27 вересня 2024 року, а зміни для сімей ВПО – через 120 днів. Водночас ті кредитні договори, які були укладені до дати ухвалення вищезазначених змін, діятимуть за старими умовами.

Вік позичальника

Отримати іпотеку можуть громадяни України віком від 21 року, на дату закінчення строку іпотечного кредиту не має перевищувати 65 років (включно).

Переваги

Програма "єОСЕЛЯ" є вигідним способом придбати житло для українців, які відповідають вимогам програми. За програмою банки пропонують на вибір два графіки погашення кредиту:

- однаковими сумами щомісяця – тоді позичальник насамперед погашає відсотки за кредитом;

- класичний – платіж на місяць складається з платежу тіла кредиту, який не змінюється протягом всього часу, і відсотків на залишок заборгованості, що зменшуються кожного місяця.

Як подати заявку?

1) Авторизуватися у застосунку «Дія»

2) Обрати в меню послуг «єОСЕЛЯ» та ознайомитися з умовами отримання іпотеки

3) Заповнити інформацію про склад сім’ї. Якщо обираєте пункт «Одружений/а», «В цивільному шлюбі», потрібно додати дані партнера через код.

4) Вказати ідентифікаційний номер дружини/чоловіка та середньомісячний дохід сім’ї. Вказати кількість дітей.

5) Вписати суму офіційного доходу з податками за останні 3 місяці. Зазначити тип нерухомості, вартість житла та суму першого внеску.

6) Обрати банк і завірити заявку своїм електронним цифровим підписом.

7) Отримати відповідь від банку. За результатами розгляду заявки, поданої в електронній формі, протягом 24 годин надсилають кандидату повідомлення з попередньою пропозицією щодо доступного іпотечного кредитування в «Послугах» за програмою"єОСЕЛЯ".

8) Знайти житло, яке плануєте придбати, надати банку необхідні документи.

9) Пройти перевірку даних та документів в обраному банку.

10) Укласти договір з банком та договір купівлі-продажу обраної квартири/будинку.

 

Підготувала: Тетяна Маркопольська

Опубліковано: "People UA" #3(58) осінь-зима 2024