Як правильно вибрати спінінгове вудилище або спінінг?

Як вибрати спінінг? Цим питанням хоч би раз в житті задавався практично кожен рибалка. Якщо ви вирішили придбати собі спінінг, тоді прочитайте цю статтю, в ній я постараюся розповісти, на що звернути вашу увагу при купівлі спінінгового вудилища. Можливо, саме вона допоможе вам зробити правильний вибір. Перед походом в магазин за покупкою спінінга вам необхідно приблизно визначити наступні моменти: суму, яку плануєте витратити, передбачуваний розмір майбутніх трофеїв, вид лову, умови лову, вид і маса штучної приманки, необхідна дальність закидання.

Штекер або телескоп? Тільки якщо у вас немає можливості перевозити досить габаритні штекерні вудилища до місця лову, тоді вам стане в нагоді телескоп. Наприклад, якщо вам необхідно взяти з собою у відрядження спінінг, тоді для цього підійде саме телескопічний спінінг. Адже єдиний незаперечний плюс телескопічних вудилищ – це їх компактність. Але якщо ви бажаєте придбати серйозний спінінг, то я хочу порадити вам складене або штекерне спінінгове вудилище.

Як вибрати довжину спінінгового вудилища? Якщо ви припускаєте ловлю з берега або човна на невеликих і середніх річках, каналах, ставках і озерах (ширина близько 120 м), то раджу вам вибрати довжину спінінга в межах 2,1-2,7 метра. Спінінгове вудилище довжиною від 2,7 і більше метрів раджу вибрати тим, хто збирається ловити рибу з берега на великих річках, з глибокими ямами, на великих озерах і водосховищах. При необхідності далеких закидань близько 100 і більше метрів.

Вибираємо матеріал, з якого виготовлений спінінг. Скловолокно. Переваги вудилищ, виготовлених зі скловолокна, – це їх відносна дешевизна і невибагливість, тобто вони не вимагають особливого догляду. Але основний їх мінус – це велика маса. Якщо ви будете активно кидати блешню, використовувати вудилище зі скловолокна, то у вас дуже швидко втомиться рука. Спінінгові вудилища зі скловолокна можна використовувати хіба що при лові тролінгом, так як не потрібні часті закидання приманки.

Композит. Спінінгові вудилища з композиту мають середні показники по жорсткості. Композит виходить, коли до вуглепластикових волокон додаються волокна зі скловолокна. Спінінгові вудилища з композиту раджу вам купувати тільки лише в тому випадку, якщо ви не можете собі дозволити придбати вудилище з вуглепластика. Так як на даний момент на ринках і в магазинах з'явилася величезна кількість відносно недорогих вуглепластикових вудилищ, з яких можна вибрати непоганий спінінг.

Вуглепластик, вуглеволокно, графіт, карбон – це одне і те ж. Найлегші масою – це спінінгові вудилища, виготовлені з вуглепластика. Раджу вам вибирати вудилище саме з цього матеріалу. Спінінги з вуглеволокна розрізняються за модулем змісту графіту М1, М2, М3, і т.д. Чим менший модуль, тим більша гнучкість і довше загасають коливання кінчика спінінга, а це в свою чергу негативно позначається на дальності закидання і зменшує швидкість реакції вудилища. Але і захоплюватися великими модулями не варто. Більше вуглеволокна – більша жорсткість, але і крихкість теж. Побутує думка, що вудилища з модулями вмісту «вуглинки», більше шести, в холодну пору, особливо при мінусових температурах, стають більш крихкими і можуть зламатися. Я і мої друзі з таким не зіштовхувалися, вирішувати, звичайно, вам. Раджу вам вибирати з вудилища із оптимальними, на мій погляд, модулями вмісту вуглеволокна, рівними п'яти і шести (М-5, М-6).

Який вибрати тест спінінгового вудилища? Тест – це показник спінінга, за яким визначається нижня і верхня межа маси використовуваних штучних приманок. При виборі спінінга треба визначитися, якої маси будуть використовуватися вами при лові штучні приманки. Нижній тест – це мінімальне значення маси приманки. Зазвичай, якщо вага приманки дорівнює значенню нижнього тесту, то при проводці такої приманки ви будете відчувати вудилище як гру, а якщо вага приманки менша, ніж значення нижнього тесту, то, роблячи проводку, ви не будете відчувати спінінгом гру приманки. Верхнє значення тесту – це максимальна вага приманки, яку можна закидати даним вудилищем, не ризикуючи його зламати. За масою використовуваних для закидання приманок, спінінги бувають ультралегкі, з тестом 1-5 гр., легкі 5-15 гр., середні 7-25 гр., важкі 20 і більше грамів, але це все приблизно. Зустрічаються такі вудилища, на яких замість тесту нанесений діапазон рекомендованих лісок по навантаженню на розрив. Для лову риби дрібних і середніх розмірів, а також для гостроти відчуттів при виведенні, рекомендую спінінг з тестом 0-10 гр. Як на мене, це трохи пустощі. А також дане вудилище вимагає делікатного догляду. Для риболовлі на невеликих річках і озерах для риби середніх розмірів підійде вудилище з тестом 5-25 гр. Гострота відчуттів при виведенні на такий спінінг дуже навіть чудова. А для середніх і великих водойм – при необхідності далеких закидань приманок пристойної маси – підійде спінінг з тестом від 20 гр. і більше. Для лову на тролінг необхідні палиці з великим тестом, починаючи від 60 грамів.

Як вибрати лад спінінга. Спінінгові вудилища поділяються за таким показником, як лад (стрій). Лад буває швидкий, середній і повільний. Швидкий лад – це коли при навантаженні на кінчик вудилище гнеться: або працює верхня третина, або чверть вершинки спінінга. У вудилищ середнього ладу при навантаженні працює верхня половина. Інакше такий спінінг називають полупараболиком. У повільних – прогин становить три чверті від загальної довжини хлиста, по-іншому його ще називають параболік.

Загальні рекомендації. У магазині зверніть увагу на наступне: хлист вудилища повинен бути прямим і без тріщин. Всі кільця і вісь утримувача котушки повинні знаходитися на одній прямій. Кільця сидять щільно, смола без тріщин, вставки в кільцях повинні бути гладкими і не провертатися. Гайка для кріплення до вудилища котушки повинна обертатися легко. Бажано спробувати встановити передбачувану до використання котушку і подивитися, щоб при добре затиснутій гайці котушка добре була закріплена і не бовталася. Не варто довіряти всім маркуванням на спінінгу, особливо якщо ви купуєте вудилище в нефірмовому магазині. Сподіюваюся, інформація була корисною і, купуючи спінінг, ви мали хоча б невелике уявлення про те, що збираєтеся придбати. Тепер ви технічно підготовлені і можете йти в магазин за спінінгом. Вдалої Вам покупки і рибалки!

 

Опубліковано "People UA" № 1(53), літо 2021