Як стати багатим?

Чи задумувалися Ви, чому одна людина легко притягує гроші, а інша ніяк не може поліпшити своє фінансове становище? Відмінність багатих людей від бідних полягає перш за все в тому, що останні абсолютно не уміють поводитися з грошима. Проте приручити можна будь-яку стихію, і грошову у тому числі. Головний недолік грошей в тому, що їх постійно не вистачає, недаремно говорять: «Щастя не в грошах, а в їх кількості». Як не парадоксально, але стан особистого бюджету мало пов'язаний із здатністю «працювати за трьох». Можна працювати на двох, трьох, п'яти роботах, доводити себе до повного виснаження - і все одно ледве зводити кінці з кінцями. Психологи вже давно визначили, що бідність – це не об'єктивна реальність, з якою хочеш-не-хочеш доводиться миритися, а образ мислення. Він виявляється у всьому, навіть у ставленні до труднощів. Бідна людина інстинктивно уникатиме різних труднощів і проблем та постарається жити так, як вийде. Потенційно багата людина зі своїх помилок зробить правильні висновки, поповнить скарбничку життєвого досвіду і рухатиметься далі. Ми розкажемо, як поводитися з грошима і як із гривні заробити мільйон?

Правила поведінки з грошима

Враховувати! Рахувати свої гроші: знати, скільки ви заробляєте і скільки витрачаєте. Контролювати! Щоб грамотно поводитися з грошима, ви повинні не тільки знати, скільки їх приходить і йде, але і тримати ці процеси на повному контролі. Насамперед, це стосується витрат: скільки б ви не заробляли, як тільки ви почнете витрачати гроші безконтрольно – вони почнуть йти, а в особливо важких випадках навіть можуть утворюватися і накопичуватися борги. В системі контролю вашим вірним помічником буде бухгалтер.

Eкономте! Контроль витрат і економія – це не зовсім одне і те ж. І вже тим більше не потрібно асоціювати економію з жадібністю або чимось іншим негативним. Економія – це бережливе ставлення до особистих фінансів. Економити – означає берегти свої гроші. Грамотна економія дозволяє витрачати на всі необхідні товари і послуги менше грошей.

Заощаджуйте! Ось тут вже цікавіше. Якщо ви будете враховувати, контролювати та економити свої витрати – у вас будуть залишатися вільні гроші. Їх можна і потрібно накопичувати, розподіляти в різні фонди і використовувати за призначеннямтому досягти. Що це за кошти?

1. Резерви – всім відома «фінансова подушка безпеки», яку ви зможете витрачати при потребі. Якщо у вас не буде резервів, будь-який форс-мажор неминуче призведе до утворення боргів і суттєво погіршить ваш фінансовий стан.

2. Заощадження – кошти, які ви будете накопичувати на здійснення різних великих витрат – тих, які ви не в змозі оплатити за рахунок регулярних надходжень в особистий або сімейний бюджет. Саме за допомогою заощаджень у фінансово грамотних людей з’являється дорога побутова техніка, меблі, автомобілі, проводиться ремонт, влаштовуються поїздки на відпочинок і т. д. У фінансово безграмотних все це з’являється за рахунок грошових кредитів. Єдиний спосіб стати багатим – відокремити ваше его і ваш дохід. Покращення вашого фінансового становища частково залежить від вашого доходу і дуже залежить від вміння заощаджувати. А відсоток від прибутків, який йде на заощадження, є всього лиш різницею між вашим его і вашим доходом. Стримуйтеся, і з часом все налагодиться.

3. Капітал – найважливіший з грошових фондів людини, оскільки він створює нові джерела доходу, збільшуючи надходження до бюджету. В більшості випадків, це пасивний дохід. Маючи особистий капітал, людина стає приватним інвестором і починає заробляти не своєю працею і часом (які завжди обмежені), а своїми грошима, змушуючи їх працювати на себе. Мудре правило фінансистів усіх часів і народів полягає в тому, аби відкладати для подальших інвестицій десяту частину свого регулярного доходу

Інвестуйте! Ну а якщо у вас буде капітал (а до цього потрібно прагнути) – відповідно, ви повинні думати про те, куди інвестувати. Так, можна все життя прожити на активний дохід, не піклуючись про своє майбутнє, але що вас буде чекати потім, коли або за віком, або з-за якогось форс-мажору ви втратите свою працездатність? Пенсія? Звичайно, інвестиції завжди пов’язані з ризиком. Ризик і дохід дуже сильно взаємопов’язані: для отримання великої прибутковості інвестицій доведеться більш серйозно ризикувати. Але подивіться на це з іншого боку: якщо ви нікуди не вкладаєте гроші – ви теж сильно ризикуєте, тому що їх поступово з’їдають інфляція і девальвація, які, як ми бачимо, можуть бути не менш серйозними, ніж інвестиційні ризики. От і порівняйте: ризикувати заради того, щоб отримати дохід, або неминуче втрачати гроші? Мета інвестування – не боротись з нудьгою, а максимізувати прибуток. Успішне інвестування – досить нудна справа. Головна вимога – терпіння і бездіяльність. Більшість людей очікують якогось азарту, тому вони налаштовують, коригують і вмішуються в свої інвестиції стільки, скільки потрібно, щоби продукувати якомога більше власного багатства. Якщо ви хочете досягнути чогось більшого, ніж середній результат, ви повинні робити те, що більшість людей не може.

Плануй особистий (сімейний) бюджет заздалегідь! Враховуй, що під новий рік потрібно придбати багато подарунків, восени потрібно поставити зимову гуму, навесні потрібно відвідати зубного, а влітку з'їздити відпочити.

Не влазь в борги! Намагайся не влазити в борги, особливо у великі. Ніколи не витрачай гроші, відкладені на життя, або ті ж самі 10%, в цьому випадку ти ризикуєш залишитися взагалі ні з чим. Ніколи не інвестуй чужі гроші, якщо тобі нічим буде розрахуватися у випадку втрати цих грошей.

Інвестуй гроші в себе! Якщо хочеш бути успішним, необхідно постійно розвиватися. Відвідуй семінари та тренінги, курси підвищення кваліфікації. Чим дорожче ти вартуєш, тим більшого заслуговуєш.

Не зважайте на думку інших! Найбільш цінний актив, який ви можете мати, – це здатність не зважати, що думають інші. У більшості людей є проблеми з грошима, тому досягти успіхів – означає робити все інакше, ніж вони. Не витрачати стільки ж. Інвестувати по-іншому. Досягати фінансової незалежності повільніше. Ви можете виглядати дурнем в короткостроковій перспективі. Але кого хвилює, що думають інші? Чарлі Мангер якось сказав: «Хтось завжди буде багатіти швидше, ніж ви. Це не трагедія». Мало того, що це не трагедія, це необхідність. Вміння не зважати на думку інших людей про те, що ви робите, є обов'язковим у досягненні визначних результатів.

35 ФІНАНСОВИХ ПРАВИЛ, ЯКІ ВИ ПОВИННІ ЗНАТИ

Є безліч повір'їв про так зване приваблювання грошей. У кожного народу є свої талісмани: в українців – підкова, в американців – перший отриманий долар, у німців – монетка з дірочкою. Всі гроші й талісмани потрібно берегти і погладжувати. Гроші – це не просто еквівалент таких потрібних речей, як житло, їжа, одяг та інші блага, але значно більше. Це своєрідна енергетична субстанція, від взаємин з якою переважно і залежить ваш статок. Аби гроші полюбляли вашу оселю, слід дотримуватися певних простих правил. Незалежно від того, хто ви, скільки заробляєте чи як інвестуєте, є декілька істин, котрі стосуються вас і ваших грошей. Навіть багаті та успішні повинні слідувати цим правилам.

1. Поважайте гроші. Усі купюри тримайте в гаманці рівно складеними бажано в розгорнутому вигляді і обличчям до власника. Гаманець має бути дорогим і охайним. Купіть собі гарний гаманець – гроші люблять дорогий дім. Оберіть великий і яскравий – краще помаранчевий або червоний. Покладіть у новенький гаманець одразу одну крупну купюру і насипте просушеної луски з великої риби. Чим більша луска, тим крупніші купюри водитимуться. Якщо у вас є декілька гаманців, якими ви не користуєтеся, не залишайте їх порожніми, а покладіть усередину кілька дрібних купюр. Так само чиніть з кишенями, скажімо, зимового верхнього одягу, який ховаєте до шафи.

2. Зберігання грошей краще здійснювати в червоних конвертах. Можна навіть зобразити на них ієрогліфи, які означають процвітання або просто деревце.

3. Також пам’ятайте, що гроші дуже не люблять розідраних кишень та одягу без гудзиків.

4. В англійців є прикмета: «Людям, у котрих проблеми з грошима, повинні кинути в кишеню павука, який сплете там павутину і гроші будуть затримуватися надовго».

5. Сумку з гаманцем не ставте на підлогу, бо гроші не будуть водитися.

6. Намагайтеся не витрачати ані копійки у перший день зарплати. Уся сума повинна «переночувати» удома. Занесіть їх у спальню, можете покласти під подушку або матрац на одну ніч. Але зберігати заощадження у спальні не бажано, бо вони «спатимуть». Не варто ховати у кухонні шафи над умивальником та у ванній. Там постійно тече вода і гроші за нею «підуть» у каналізацію. Добре зберігати у 50-ти або 20-тигривневих купюрах. Краще ховати під хлібницю і в холодильник у морозилку, тоді вистачатиме на хліб і м'ясо.

7. Також намагайтеся не витрачати великі купюри, а притримувати їх удома, так як вони «заряджають» оселю своєю фінансовою енергією і здатні притягувати до себе чималі суми.

8. Не рахуйте гроші ввечері.

9. Ввечері не варто робити вологе прибирання, пилососити і підмітати вдома – можна зі сміттям гроші вимести. Прибирайте лише вдень, рекомендовано до 12 години.

10. Спостерігайте за рухом Місяця. У ніч на повний місяця залишайте на підвіконні відкритий порожній гаманець. На молодий місяць викладайте гаманець, три ночі поспіль наповнений грошима.

11. Намагайтеся не давати у борг у понеділок і неділю, не віддавати борги по п’ятницях і не позичати гроші у вівторок, бо все життя в боргах житимете. Найбільш непідходящий день тижня для повернення боргу – понеділок.

12. Якщо даєте у борг, обов’язково робіть це вранці, не слід цього робити після заходу сонця.

13. Дивитися на людину, якій даєте гроші, не варто, особливо в очі.

14. У понеділок не розплачуйтеся за дорогі покупки. Не варто купувати авто, квартиру.

15. Розгорнуті грошові знаки віддавати не варто, купюру краще скласти навпіл і подати згорнутим кінцем уперед.

16. Не можна нічого давати стороннім людям через поріг свого житла, особливо після заходу сонця.

17. Не позичайте сіль і хліб, особливо якщо просить сусідка. Може забрати добробут вашої сім'ї.

18. Хорошою прикметою є наявність купюри номіналом в один долар у потайній кишені гаманця. Не забувайте про щаслив» монети (отримані від хорошої людини, з перших зароблених грошей тощо) та інші грошові талісмани, наприклад, щасливий п’ятак.

19. 5 гривень, 5 доларів, 5 євро – ці три купюри в гаманці приносять успіх та відчиняють усі двері.

20. Якщо до ваших рук потрапили виграні, знайдені чи нечесно зароблені гроші – не пускайте їх у загальний обіг, а краще подайте ними милостиню або негайно витратьте. Такі гроші не повинні змішуватися із чесно заробленими грошима і затримуватися у вашому гаманці.

21. Ніколи не розповідайте, скільки ви заробляєте. Не називайте конкретної суми, говоріть лише загальними фразами. Найкращий спосіб втратити гроші – витрачати їх, демонструючи всім своє фінансове становище. Співачка Ріанна заробляє десятки мільйонів доларів, але виявилась банкрутом у 2009 році. Вона подала в суд на свого фінансового консультанта за те, що він не виконав свою роботу. Він відповів: «Необхідно пояснити їй, що якщо ви витрачаєте гроші на речі, в кінцевому підсумку ви залишитесь з речами, а не грошима». Багатство – це речі, які ви не бачите. Це не придбані автомобілі, не куплений одяг, відмова від ювелірних прикрас. За гроші ми купуємо речі, але багатство – активи, такі як готівка, акції, облігації, банківські рахунки – дають свободу і безпеку.

22. Не витрачайте грошей до останньої копійки. Немає значення, чи то зарплата, спадок, чи виграш. Таке нерозумне обходження з фінансами може їх відлякати. Вони більше до вас не захочуть приходити. Загальний заробіток розділяйте на кілька частин. Наприклад, 50 % відкладіть на життєві витрати. 30 % – накопичення, які краще покласти у банк. 10 % – віддайте на благодійність, пожертвуйте для храму. Це так звана десятина. Решту можете тримати вдома з ціллю накопичення. Але ніколи не кажіть, що відклали гроші на чорний день. Якщо до такого дня готуватися, то він неодмінно настане. Ви його просто притягнете.

23. Варто жертвувати гроші на релігійні свята. Але ніколи не давайте вбогим у руку, бо вам може передатися їхня бідність. Якщо дуже хочеться подати жебраку на вулиці, то про себе потрібно сказати: «Не зубожіє рука, яка приносить!» Поділюся з вами ритуалом, після якого у багатьох моїх знайомих гроші почали з'являтися звідусіль: покладіть у блюдце чи стакан нужденного і про себе промовте: «Кому церква не мати, тому я не батько».

24. Намагайтеся не підбирати на вулиці копійки, тим більше на перехрестях. У Японії ніхто не підніме гаманець на вулиці. За прикметою, знайдеш гроші – втратиш щось важливіше. В крайньому випадку, піднімайте їх хусткою або рукавичкою, а вдома на три дні покладіть у миску із солоною водою. Сіль добре вбирає негативну енергію.

25. Не бійтеся багатства. Одна моя знайома якось виграла 500 тисяч гривень. Вона була небагатою, але усі гроші віддала у дитбудинок, аргументувавши вчинок, що просто злякалася великої суми.

26. Якщо раптом монети розсипалися з гаманця, то збирати їх краще правою рукою.

27. Щоб досягти фінансового благополуччя в новому житлі, потрібно при в'їзді посипати на підлогу срібні монети.

28. Під скатеркою необхідно завжди мати декілька купюр.

29. Беріть гроші лівою рукою, а правою рукою віддавайте, коли розплачуєтеся, позичаєте друзям чи родичам, даєте милостиню.

30. Багато хто прислухається до поради, щоб завести вдома грошове деревце. За повір'ями Фен-шуй, воно приносить гроші, брязкаючи монетами.

31. Будь-який символ багатства потрібно тримати на південному сході житлового приміщення. Цей кут зазвичай передбачає багатство.

32. Гроші не люблять скупих і бідняків. Краще поводитися, як мільйонери: безжально розлучатися з сумами. Цинічно використовуйте гроші і не шкодуйте їх.

33. Ніколи не шкодуйте грошей на себе. Хочеться вам раз за життя з'їсти равликів чи жаб'ячих лапок у найдорожчому ресторані – з'їжте. Сподобався одяг від Versace – придбайте його. Зекономлені на собі гроші все одно пропадуть.

34. Вбирайте в себе атмосферу багатства. Якщо хочете купити машину, то ходіть по дорогих автосалонах. Товаришуйте з успішними бізнесменами, ходіть у гості до заможних.

35. Треба вірити, що гроші повинні бути біля вас і що вони обов'язково з'являться.

Взагалі, на думку психологів, в людини повинно бути стільки грошей, скільки вона дозволяє собі. А якщо вона має почуття дискомфорту, володіючи грошима, то потрібно негайно ліквідувати причину хвилювань, інакше гроші пропадуть.

Багатство відносне. За словами економіста Всесвітнього банку Бранко Мілановіча, «навіть бідні американці [5%] живуть краще, ніж дві третини світового населення». Крім того, «лише близько 3% населення Індії мають доходи вище, ніж найбідніші жителі США». І це з поправкою на різницю у вартості життя. Найпростіший спосіб зрозуміти, наскільки добре ви справляєтесь, – це порівняти себе з оточуючими людьми. В Сполучених Штатах, в цьому сенсі, жити погано, адже у більшості людей справи йдуть добре, тому ваш власний успіх виглядає середньостатистичним. Якщо ви хочете відчувати себе багатим, подивіться на 90% населення світу, яке не проживає в Америці чи Європі. Ви повинні зрозуміти, що все залежить від того, з ким ви себе порівнюєте. Бережіть особисті фінанси і ставтесь до них грамотно.

І тільки тоді, коли людина остаточно вирішить, що більше не може жити в бідності і хоче жити краще, а також зрозуміє, наскільки важливі для неї гроші, потрібно приступати до дій. Ті методи, якими можна заробляти, необхідно добре обміркувати, а потім і приступати до їх реалізації, не боячись щось втратити. Потрібно навчитися дійсно бажати заробляти гроші, вселяти в себе рішучість протистояння. Звичайно, заробляння грошей нелегке заняття, але воно під силу кожному. Просто потрібно пообіцяти собі ніколи не здаватися, і тоді копійки перетворияться на багатство!

Багато людей бажають мати величезні будинки, дорогі автомобілі, вишукані яхти, посади генеральних директорів або володіти бізнесом. І постійна гонка за статусом не дозволяє їм бути щасливими сьогодні. Будуйте своє успішне майбутнє поступово, але не забувайте радіти кожному новому дню. Будьте багатими та щасливими!

Опубліковано: "People UA" # 5(45), осінь 2018 р