Як виховати щасливу дитину?

Виховання дітей – тема, яка хвилює багатьох з нас. Пропонуємо вам прислухатися до 15 корисних порад. Вони допоможуть збудувати з дітьми гармонійні стосунки та зрозуміти, як виховати щасливу дитину.

1. Дитину треба любити за те, що вона просто є у вас. Як і себе. Ви незадоволені своїми дітьми – отже, ви маєте причини бути незадоволеними собою.

2. Багато вчених переконані, що всі проблеми гніздяться в дитинстві. Отож, ваше дитяче виховання теж можна змінювати. Перепишіть сценарій свого виховання з дитинства, і ви побачите, як зміняться ваші дітки.

3. Батьки, внутрішньо і соціально нещасливі, не зможуть виховати свою дитинку щасливою. Ті ж, що перебувають в гармонії з собою і світом, спеціально навіть старатися не будуть. Якщо батьки себе не люблять – діти також не будуть себе любити. Як би перші не старалися.

4. Інтровертами не народжуються – ними стають від батьківських слів: «Не чіпляйся до мене», «Я не маю часу», «Відчепися». Знайомо? Отак діти зачиняються від усіх у своєму внутрішньому світі та вважають, що всім байдуже до їх проблем.

5. Насамперед діти повинні одержувати від батьків довіру, стабільність і комфорт. Без таких базових відчуттів, постійної критики з боку дорослих дитина втратить довіру і до них, і до життя взагалі.

6. Не хочете, щоб ваша дитина зазнала психічної травми, – не поводьтеся агресивно, дитина не має вас боятися. Доведіть, що ви на боці сина/доньки, уважно вислухайте все, що вона/він хоче вам розповісти, не перебивайте і не давайте порад.

7. Не варто перекладати на дітей свої дитячі бажання і нереалізовані мрії. Ваша дитина не має стати вашою копією чи відбиттям.

8. Мама в декреті, яка віддає дитині всю себе і відчуває себе їй зобов’язаною, негативно впливає найперше на саму дитину. Мама не має «розчинятися» у своїй дитині.

9. Не плутайте турботу і виховання. Турбота – це простежити за тим, щоб дитина була одягненою і не голодною. На жаль, декотрі батьки обмежуються тільки цим, а потім діти ні про що з ними не вміють розмовляти.

10. Діти все дуже тонко відчувають. Якщо ви приходите втомлена з роботи й мрієте про відпочинок, вони відчують, що ви робите це примусово. Варіанти розв’язання ситуації такі: найняти няню, пояснити дітям, що ви всього не встигаєте, обійняти й поцілувати малюків. Такі дії кращі, ніж істерика і плачі з вашого боку.

11. Загладжувати провину іграшками – теж не найкраща ідея. Діти й психологічно, і фізично це сприймуть.

12. Здоровою ми називаємо ситуацію, коли мама поспішає з роботи додому та мріє про те, як обійме сина чи доньку. Такі моменти, коли найрідніші люди розмовляють відкрито між собою, – найцінніші як для дітей, так і для дорослих.

13. Батьки! З народженням другої й третьої дитини не варто натякати старшим дітям, що «ти вже дорослий і самостійний». Такі слова вони сприймають дуже болісно, буквально так: «Відтепер ми тебе менше любимо».

14. Злитесь на дитину? То не ображайте її особистість. Не кажіть: «Ти поганий», а скажіть: «Я осуджую вчинок, який ти зробив».

15. Діти мають бути впевнені, що їх батьки – добрі, люблячі, сильні, вони завжди їх захистять і стануть на їх бік.

Автор: психолог Михайло Лабковський

 

Опубліковано "People UA" № 6(52), весна 2021