Юлія Кантерук

«Юридично правильно оформлена тендерна пропозиція – шанс на перемогу»

«Бізнес має працювати!» – звідусіль ми чуємо цей девіз. Проте в умовах воєнного стану в нашій країні деякі підприємства невпинно продовжують працювати, деякі бізнеси відновили роботу через декілька місяців від початку повномасштабної війни, а деякі призупинили свою роботу і знаходяться в режимі stop. Де брати кошти для бізнесу, що таке публічні закупівлі та гранти, чи потрібно повернути військові суди та реформи у юридичній системі, які прогнозовані зміни в юридичній сфері чекають нас – на ці та інші теми поспілкувалися із досвідченим адвокатом Юлією Кантерук в ексклюзивному VIP-інтерв’ю.

Довідка

Персона: Кантерук Юлія Олександрівна

Посада: адвокат

Знак зодіаку: Стрілець (ДН: 29.11)

Життєве кредо: Використовуй кожен шанс так, якби він був останнім (Генрі Форд)

Сімейний стан: заміжня

В дитинстві мріяла стати: юристом

Важлива подія в житті: народження сина

Бізнес для неї – це гроші

Влада для неї – це втілення в життя ідей і задумів

Вишукане дійство: «Люди року»

Історичне місце: Хуст (Закарпатська область)

Класний фестиваль: Бандерштат

Улюблений фільм: «Диявол носить Prada»

Книга: В. Гюго «Собор Паризької Богоматері»

Авто: Ford

Вид спорту: біг

Вид відпочинку: активний

Страва: червоний борщ

Напій: лате

Ідеальний дім – це любов і злагода

Справжній смак життя – це жити тут і сьогодні.

People UA: Правознавство – це дуже популярна спеціальність серед вступників, але у кожного різні мотиви при її виборі. Ви навчалися в Академії внутрішніх справ України (м.Київ). Чому Ви обрали саме цю професію?

Юлія Кантерук: Я вирішила обрати цю професію, тому що маю загострене відчуття справедливості. Хочеться допомагати тим людям, які знаходяться під захистом закону і держави, але не мають знань відстояти свої законні інтереси у суді. Лише юрист, який будує свою професійну діяльність на моральних засадах, що базуються на принципах добра, честі, правди і справедливості, може допомогти іншій людині вирішити її долю. Адже ця професія вимагає все своє життя підкорити лозунгу: «Знати право, служити праву, захищати право».

People UA: Пані Юліє, Ви спеціалізуєтесь на господарському праві, де головним напрямком роботи стали публічні закупівлі. Чому Ви обрали публічні закупівлі як основний вид діяльності?

Юлія Кантерук: Мій професійний шлях у напрямку публічних закупівель розпочався у 2016 році, коли я прийшла працювати на посаду юриста. На той час я вивчала нові для себе напрямки і мене зацікавило проведення довгострокових закупівель. Спочатку все здавалось дуже заплутаним і складним. Тому я чудово розумію, що відчувають люди, які починають знайомитись із цією темою, тим паче, що зараз сфера законодавчого регулювання значно розширилась.

People UA: Публічні закупівлі – не дуже зрозуміле поняття для пересічних громадян. Поясніть основні завдання цієї діяльності та як відбувається процес публічних закупівель?

Юлія Кантерук: Публічні закупівлі – це придбання товарів та послуг, які здійснюють за кошти платників податків. Зазвичай, держава найбільше фінансує медицину, освіту, будівництво, харчування при школах та інші важливі напрямки діяльності.

Варто відмітити, що раніше в Україні державні закупівлі проводили традиційним методом – більшість документів були на папері. 3 2016 року законодавство змінилося, відбулася систематизація в єдину електронну базу для проведення публічних закупівель Prozorro. Закуповувати щось через Prozorro можна різними шляхами. Найбільш бажаний – чесний аукціон, у якому бере участь необмежена кількість учасників. Вони змагаються між собою, пропонуючи найкращий товар за найнижчу ціну з поданням відповідних документів.

People UA: Яка Ваша роль як фахового адвоката у публічних закупівлях? Як Ви допомагаєте клієнтам брати участь у тендері?

Юлія Кантерук: Моя роль, це

- консультування щодо особливостей публічних закупівель та юридичних аспектів, пов’язаних із участю у таких закупівлях;

- допомога у підготовці та поданні належного пакету документів відповідно до вимог тендерної документації;

- постійна юридична підтримка впродовж всієї процедури закупівель (уточнення положень тендерної документації, перевірка статусу процедури, тощо);

- представництво інтересів учасників у державних органах (зокрема в Антимонопольному комітеті України, судах), оскарження результатів закупівель, тощо.

Я маю досвід роботи як у державному, так і у приватному секторі, тому надаю юридичну допомогу всім: державним установам, підприємцям та великим приватним підприємствам.

Наприклад, якщо ви надаєте рекламні послуги і хочете взяти участь у публічних закупівлях, то варто звернутися до фахівців за детальним роз’ясненням. Я спочатку відслідковую, чи є затребуваність з боку держави або ж з інших грантових організацій у ваших послугах, тоді йде зворотній зв’язок і починається підготовка усіх юридичних документів, які потрібні для конкурсу.

People UA: Пані Юліє, скільки витрачаєте часу на підготовку документів?

Юлія Кантерук: Все залежить від умов тендерної документації та бюджету тендеру. Можна витратити годину, а можна й 3-4 дні.

People UA: Які люди найчастіше звертаються до Вас?

Юлія Кантерук: В основному це приватні підприємці.

People UA: Юліє Олександрівно, що потрібно для того, аби отримати перемогу учаснику публічних закупівель?

Юлія Кантерук: Головний секрет успіху – це аналіз ринку та своєї ніші в ньому: групи товару, конкурентність. Наявність не лише відповідного товару, а й передусім належним чином оформлених документів та готовність компанії довести свою правоту шляхом оскарження результатів в Антимонопольному комітеті України.

People UA: Чи виграє той, хто мотивує фінансово свою перемогу?

Юлія Кантерук: Це неможливо, тому що на етапі подання пропозицій ми не бачимо, хто і які документи подав. Ми бачимо лише перелік учасників: учасник № 1, учасник № 2. Уже після закінчення аукціону стає все прозоро.

Якщо учасник вважає, що його дискваліфікували незаконно, то є Антимонопольний комітет, куди він може подавати скарги чи вимоги. Рішення антимонопольного комітету є обов’язковим до виконання. Таких моментів багато, тому тут і потрібна допомога професіонала як бізнесу, так і держзакладам.

People UA: Юліє Олександрівно, Ви займаєтесь моніторингом тендерів у системі Prozorro. Наскільки ця система досконала та чи хотіли би Ви внести свої корективи?

Юлія Кантерук: Проведення конкурентних процедур закупівель займає багато часу та ресурсів, на відміну від здійснення закупівлі через електронний каталог. Електронний каталог дозволяє здійснити покупку в максимально короткі терміни за мінімальною ціною, не витрачаючи при цьому час та зусилля на підготовку тендерної документації. Тому моя порада – приділяти більше часу цьому напрямку.

People UA: Які вимоги передусім ставить замовник?

Юлія Кантерук: Замовник перш за все потребує установчі, реєстраційні документи. Також може вимагати підтвердження, що в наявності є певна матеріально-технічна база, працівники відповідної кваліфікації, досвід, що дозволить виконавцю дійсно виконати умови договору. Відповідно і продукт, з яким людина виступає на торги.

People UA: Пані Юліє, чи повинен переможець у публічних закупівлях звітуватися?

Юлія Кантерук: Передусім звітується Замовник торгів шляхом розміщення підписаного договору та згодом публікує звіт про саме виконання договору.

People UA: Звітування стосується лише України чи й за кордоном теж вимагають підтверджуючі закупівельні документи?

Юлія Кантерук: Якщо ми говоримо про грантові кошти, то вимоги не ідентичні, але схожі.

People UA: Якого успіху може досягнути підприємство і яких негативних моментів уникнути, користуючись юридичною підтримкою?

Юлія Кантерук: Юридично правильно оформлена тендерна пропозиція головний елемент успіху, що дає найвищий шанс на перемогу.

Візьмемо для прикладу заклад освіти. Якщо мова йде прохарчування у школах, то освітньому закладу виділяють певну суму на обіди для дітей. Школа повинна визначити потреби відповідно до свого бюджету і передати адвокату кількість та перелік необхідних продуктів на бюджетний рік. На онлайн-майданчику я пишу усі умови, зазначаючи, скільки разів у тиждень має відбуватися постачання товару. Як правило, така публічна закупівля проводиться раз на рік, а якщо потрібно нові комп’ютери у школу, то це вже короткотермінове постачання.

Публічні закупівлі є дійсно публічними, адже це єдина відкрита платформа, де кожен громадянин України може зайти на сайт і побачити, що купують освітні заклади за отриману допомогу.

People UA: Прогнозовано, школа отримала бюджет, але ціни на продукти через деякий час зросли. Які подальші дії в такому випадку?

Юлія Кантерук: Згідно закону постачальник має право підняти вартість, проте він повинен аргументувати ріст цін. Але тут теж є багато юридичних моментів, адже потрібно слідкувати, коли можна підняти вартість та на яку суму.

Потрібно документальне підтвердження, що дійсно піднімається ціна на закупівлю того чи іншого продукту на певний відсоток, після чого потрібно підписати додаткову угоду зі своїм замовником і продовжувати працювати. Проте є й інший варіант – розірвати договір.

People UA: Тоді додатково отримати кошти буде вже неможливо?

Юлія Кантерук: На жаль, ні.

People UA: Якщо переможець не виконав свої зобов’язання перед інвестором, як бути в такій ситуації? Ви як юрист допомагаєте чи несете певну відповідальність?

Юлія Кантерук: Тут ситуація може бути різною. З одного боку йому можуть в майбутньому відмовити у разі перемоги, а з іншого – можуть бути ж і поважні причини, чому переможець не виконав умов співпраці.

People UA: Чи стало важче в час воєнного стану брати участь у публічних закупівлях та грантових програмах?

Юлія Кантерук: У публічних закупівлях завжди було нелегко, і зараз це не виняток з правил. Тому потрібна допомога спеціаліста зі сторони як виконавця, так і замовника. Адже виконавцям потрібно написати документацію, щоб бути застрахованими від різних непередбачуваних ситуацій. А учасникам – розраховувати на свої сили і розуміти, чи можуть вони виконати умови договору.

People UA: Чи відбулися зміни у роботі з початком повномасштабної російсько-української війни?

Юлія Кантерук: Відповім думками, які мені імпонують: «У час, коли наші міста готуються до оборони, зазнають ракетних ударів та артилерійських обстрілів та приймають сотні тисяч переселенців, часу на довгі конкурсні процедури, звісно, не залишається. Швидкість та повнота задоволення потреб держави ще надовго залишиться ключовим пріоритетом…», – але – «…водночас без можливості подавати документи на тендери підприємцям вкрай складно й отримувати нові замовлення. І вже зараз ми чуємо заклики від бізнесу, щоб повернути конкурентні закупівлі, де вони могли б усі на рівних змагатися з іншими учасниками. Тому повернення хай максимально спрощених, але водночас конкурентних закупівель – принаймні у регіонах, віддалених від зони бойових дій, – може пожвавити бізнес та підвищити ефективність витрачання коштів».

People UA: Наша країна нині перебуває у воєнному стані, як результат маємо чергову економічну кризу. Які поради Ви можете дати підприємцям, щоб запустити чи перезапустити бізнес завдяки співпраці з Вами?

Юлія Кантерук: Насамперед, рекомендую звернутись до мене як фахового спеціаліста у публічних закупівлях, адже зараз є величезна кількість грантових програм і потрібно вибирати їх відповідно специфіки діяльності підприємства.

People UA: Частково зупинилося виробництво певних товарів, що зумовлює різке підвищення цін на все, тому багато бізнесменів почали шукати фінансування за кордоном. Чи працюєте Ви з іноземними платформами?

Юлія Кантерук: Так, звісно, я також співпрацюю з іноземними платформами і грантовими коштами, які приходять з-за кордону. В наш час потрібно залучати іноземні інвестиції.

People UA: При залученні іноземних інвестицій Ви самі робите переклад чи звертаєтеся до послуг фахівця?

Юлія Кантерук: Все залежить від вимог та умов участі. Здебільшого перекладаємо самі. Якщо потрібен професійний переклад, долучаємо професійного перекладача.

People UA: Щоб займатися публічними закупівлями, потрібно бути багатогранною особистістю?

Юлія Кантерук Так, бо ти, окрім того, що юрист, то ще й деякою мірою бухгалтер, економіст, перекладач та психолог.

People UA: Кажуть, Бог дає нам ті випробування, які ми можемо пройти. Які у Вас найбільші труднощі були в житті?

Юлія Кантерук: Поїхати з України і зрозуміти, що мій дім – тут. Я зробила висновки, що потрібно жити на своїй землі, вірити в себе вже сьогодні, а не відкладати щось на завтра, думати про майбутнє.

People UA: Розмежуйте час «до» і «після» війни. Які нові виклики сьогодення?

Юлія Кантерук: Чесно кажучи, нині думаєш навіть по-іншому. Починаєш цінувати все, що в тебе є тут і зараз. Те, що колись здавалося буденним, стало сьогодні дуже цінним.

People UA: У непростий для українців час чи надаєте Ви особливі умови співпраці соціально незахищеним верствам населення, зокрема, переселенцям, військовим та їх сім’ям?

Юлія Кантерук: Звичайно, будь-яка людина може звернутися до мене.

People UA: Пані Юліє, як відбувається захист клієнтів в умовах повномасштабної війни? Працює електронний суд чи судовий процес відбувається у іншій формі?

Юлія Кантерук: З початку військової агресії росії проти нашої країни Антимонопольний комітет України (далі – АМКУ) призупинив свою діяльність в частині розгляду скарг, але вже з квітня 2022 року робота була відновлена. Водночас суди дедалі активніше застосовують можливість проводити судові засідання дистанційно, в режимі відеоконференцій. Це не дивно, оскільки маємо негативні наслідки військової агресії проти України, дефіцит палива та порушення транспортного сполучення між містами значно ускладнюють пересування учасників процесу до інших регіонів України.

People UA: Як Ви вважаєте, що має зробити Україна, щоб стати економічно сильною по завершенні війни?

Юлія Кантерук: Ми йдемо до того, щоб у нашій країні запанував мир. Після отримання перемоги маленькими кроками та реформами ми зможемо стати сильною та процвітаючою державою. Доказом прогресу є певна кількість грантових коштів та програм на підтримку сімей та територіальних громад. Все залежить тільки від нас: як ми будемо до цього всього ставитись та як використовуватимемо усі можливості.

People UA: Ви працювали юристом у Волинському обласному ліцеї з посиленою військово-фізичною підготовкою імені Героїв Небесної Сотні. 8 років в нашій країні триває війна. Все частіше піднімають питання про необхідність відновлення військових судів, що були ліквідовані раніше. Як вважаєте, чи варто відновити їхню роботу в сучасних реаліях?

Юлія Кантерук: Військовий суд – це незалежний орган державної влади, персональний склад якого формують професійні судді-офіцери, що реалізують шляхом прийняття загальнообов’язкових судових рішень функцію здійснення правосуддя у військових формуваннях, тим самим гарантуючи національну безпеку держави та права людини. Тому у вирі останніх подій, безумовно, потрібно відновити роботу цих військових інстанцій.

People UA: Яке Ваше ставлення до змін, зокрема, до реформування юридичної системи? Що потрібно зробити для того, аби покращити судову реформу та стати нашій країні міцнішою?

Юлія Кантерук: Забезпечення права громадян на чесний та незалежний суд – це базовий принцип будь-якої демократичної держави.

Передусім, варто змінити підхід до формування судової практики. Ненормально, коли рішення Верховного Суду суперечать одне одному. Судам нижчих інстанцій у цьому сенсі немає на що опиратися, бо у них є дуже широке поле рішень Верховного Суду, тож вони можуть приймати фактично будь-яку юридичну позицію. Таке різноманіття правових позицій щодо схожих спірних правовідносин недопустиме і призводить до хаосу.

People UA: Які зміни та реформи в судовій системі нас чекають у майбутньому?

Юлія Кантерук: Ми маємо прагнути до європейського майбутнього, а корупція – це те, що має відійти від нас. Верховенство права має бути перш за все.

People UA: Юліє Олександрівно, чи не відчуваєте гендерної нерівності? Адже вважається, що Ваша робота більше чоловіча, аніж жіноча.

Юлія Кантерук: Я не розмежовувала б на суто чоловічу чи жіночу професії. В юридичній діяльності більш вагомим є все ж таки професіоналізм. Як правило, такою роботою займаються чоловіки, але тут головне інтелект, бо в публічних закупівлях без нього ніяк.

People UA: Чи часто Ви підвищуєте свою кваліфікацію? Як Ви ставитесь до онлайн-навчання?

Юлія Кантерук: До дистанційного навчання ставлюсь позитивно. В публічних закупівлях неможливо без розвитку кожного дня. Професія адвоката вимагає підвищення свого кваліфікаційного рівня, тому потрібно завжди проходити якісь курси, вебінари та тренінги задля самовдосконалення.

People UA: Юліє, Ви любляча дружина, виховуєте 8-річного сина. Як поєднуєте кар’єру та сім’ю?

Юлія Кантерук: Мій чоловік розуміє, що самореалізація – це вимога часу, тому все має гармонійно поєднуватись. У вихованні ми з чоловіком підтримуємо хобі сина. Він любить малювати, обожнює відвідувати замки та все, що пов’язане з історією.

People UA: Зараз усім важко будувати плани на майбутнє, але про що мрієте Ви?

Юлія Кантерук: Щоб настав мир в Україні.

People UA: Традиційне питання від нашого журналу: у чому полягає секрет Вашого успіху?

Юлія Кантерук: Секрет успіху залежить від того, наскільки наполегливо кожен буде йти до своєї мети, скільки прикладатиме зусиль, шоб стати цілеспрямованою особистістю.

Спілкувалися: Христина Скопик та Олена Бекеша. Фотограф: Аліна Мендак.

Макіяж та укладка: Юлія Зімоха (Zimoha Beauty Space). Локація: Cafe de Vino.

............................................. 

Адвокат: Юлія Кантерук

тел.:+380676089577

www.advokat-kanteruk.com

Fb Кантерук Юля

Instagram @_kanteruk_yulia_

Опубліковано вересень 2022. Друк в журналі "People UA" №2(57) літо 2024