З якого віку починати розвивати талант дитини?

  Після народження дитини батьки постійно прагнуть обдарувати свого малюка подарунками, іграшками, гарним вбранням, дбають про його здоров’я, дарують свою любов. З нетерпінням чекають почути перше слово, побачити першу усмішку, перший зубчик, перші кроки. Малюк росте і в нього з’являється невичерпна енергія та безмежний позитив. Саме тому діти вчать нас, дорослих, почуватися вільними, щасливими, «бо вони самі по своїй природі – радість та щастя», – писав Віктор Гюго. Завдяки дітям хочеться жити. Чого лише варті одні обійми, дотик, поцілунок цього маленького сонечка, вони здатні зупинити депресію та поганий настрій.

  Але скільки разів Вам, дорогі батьки, доводилося мити стіни від художнього розпису Ваших дітей? Або ж Ви уже не перший раз думаєте, як пройти кімнатою, не зруйнувавши іграшкове містечко, яке вправно проектувало Ваше маля? Чи, можливо, у Вас тріщить голова, коли чуєте звуки саморобного барабана з каструль та виделок? Або ж Ваші підбори, сукня та губні помади, дорогі мами, личать не лише Вам, а й Вашій дворічній донечці? Здається, провалиться підлога від постійних танців дітвори? Перші хвилини Ви відчуваєте обурення  і бажання поставити все на свої місця. А потім дитину покарати?! Не поспішайте, адже саме в такі моменти можна побачити приховані потенціал і талант, допомога в розкритті яких вплине на вибір професії Вашої дитини. Адже велику роль успішного майбутнього дитини відіграє вміння батьків допомогти розвинути певні здібності та задатки. Можливо, саме у Вашому домі росте майбутній поет, музикант, політик, поліглот, дизайнер, вчитель, художник? Список можна продовжувати, адже кожна професія неповторна та особлива. Головне завдання – направити цю величезну кількість дитячої енергії в правильне русло, на розвиток дитини, а не лише в ігри.

     Психологами доведено, що в кожної людини є талант, але в одних він проявляється сам, а в  інших потрібно його відкрити. Саме це найкраще робити в юному віці. Дошкільний вік є найбільш придатний для розвитку дитини. Звичайно, батькам хочеться якнайшвидше зрозуміти, що найкраще виходить у малюка і що приносить задоволення йому найбільше. Порада проста: спостерігайте, помічайте вподобання дитини. Це вимагатиме певних зусиль та часу. Але ніколи не залишайте їх на цілодобове виховання планшета, телевізора або комп’ютера. І якщо Ваш будинок не місце для експериментів з вибору професії, для цього існують спеціальні студії та школи: малювання, танцю, іноземних мов, музики тощо. Для початку з'ясуємо, як те чи інше заняття впливатиме на розвиток дитини і з якого віку варто починати розвивати певний талант. За порадою ми звернулися до фахівців своєї справи та досвідчених вчителів.

Заняття малюванням

Алла Харчук, художник, засновник та керівник арт-студії «Світ творчих людей»: «Творчість допомагає нам приймати правильні рішення, шукати вирішення своїх проблем, навчає нас ще з раннього віку бути зосередженими, вчитися досягати поставлених цілей та ставати впевненими у собі. У підлітковому віці активно формується доросла особистість, часто її розкриттю заважає сором’язливість, агресивність, тривога, переживання перед оцінюванням. Подолати це допоможе мистецтво – невидима нитка,яка допомагає поєднати світ фантазії і реальності. Найчастіше несвідомі почуття легше висловити у картині, ніж розповісти словесно. Для дітей дошкільнят дуже важливо розвивати моторику рук. Можна робити різні колажі з природних матеріалів: крупи, жолуді, горіхи, пір’я тощо. Це спілкування з природою та однолітками сприяє розвитку дитини. Головне – не примушувати, а навчати у формі гри. Активній дитині краще малювати олівцями або крейдою, тому що акварель, яка дуже розтікається, може викликати занепокоєння. Сором’язливій дитині, якій важко висловлюватися, краще дати фарби, щоб відчути більше емоцій від процесу малювання і навчитися висловлювати думку спочатку на папері. В художній студії вчителі допомагають дітям розкриватися як особистостям. Діти навчаються самі відповідати на свої питання, ми багато спілкуємось. Супер, коли у студії грає музика, яка допомагає заспокоїтися і налаштуватися на творчий процес. Арт-терапія – не лише форма відпочинку та зняття стресу, але і можливість висловити переживання, сумніви, страхи. Мистецтво – це не десерт, без якого можна обійтися у житті, це вищий рівень нашої свідомості». 

Заняття вокалом

Тетяна Ярошик, Президент Асоціації Сценічних Мистецтв у місті Луцьку, солістка естрадно-симфонічного оркестру музично-драматичного театру ім..Т.Г.Шевченка, керівник вокального ансамблю «Співаночка» Луцької музичної школи 1 імені Ф.Шопена: «Естетичне виховання музикою є одним із основних засобів формування інтелекту, культури почуттів та моралі, адже музика має величезний емоційний вплив на людину, робить її духовно вищою, чистішою, кращою. Саме у дитинстві закладаюттся форми сприйняття дійсності, риси характеру особистості, її погляди, почуття, типи поведінки, які в майбутньому стануть основою її культури. А ще музику називають «школою почуттів», бо, залежно від змісту творів, вона може пробуджувати різні емоції, які ведуть людину до духовного росту. Основне ж завдання вокального мистецтва – розвивати творчі голосові здібності, виховувати любов до прекрасного, прищеплювати дітям почуття особистої гідності. Усі здорові дітки мають і голос, і слух, і чим раніше розпочати їхній розвиток, тим яскравішим буде результат!».

Вивчення іноземних мов

Євгенія Нашутинська, вчитель  англійської мови, власниця приватного центру вивчення іноземних мов для дітей та дорослих «Академія успіху Джонік»: «Автор книги «Після 3 вже пізно» Масару Ібука вважає, що маленькі діти володіють здатністю навчитися чому завгодно. Він роздумує про величезний вплив на немовлят навколишнього середовища і пропонує прості та зрозумілі методи навчання, що сприяють ранньому розвитку дитини. Те, що дорослі засвоюють важко, діти вчать, граючись, тому починати варто з народження, займаючись з ними вдома. А з 1 року можна приводити дитину в приватні англомовні центри  навчатися іноземній мові. Вона не лише здобуватиме нові й нові навички та знання, а й зможе адаптуватися в оточенні інших малят. Робота в невеличких групках стимулює малечу, а дружня атмосфера та ігровий формат допомагають краще засвоювати вивчене».

Відвідування модельної школи

Анна Тріль, засновниця агентства моделей «Grace Model House», організатор «Lutsk Fashion Weekend»: «Кожна мама, яка віддає своє маленьке чадо до модельної школи, думаю, передусім ставить собі за мету виховати дівчинку справжньою леді, а хлопчика – справжнім джентльменом. Батьки мріють, щоб їхні діти були гарними, розумними, успішними. Одиниці стають моделями, а гарно виглядати, завжди почуватися на висоті й бути впевненими у собі хочуть майже всі. Модельні школи у цьому добре допомагають, адже основна їх ціль – розвинути творчі здібності, відчуття стилю та смаку, навчити володіти своїм тілом, стати впевненішим у собі».

Заняття танцями

Мирослава Войтович-Смирнова, керівник народного художнього колективу ансамблю танцю «Джерельце» Луцької ЗОШ № 25: «Хореографія – синтетичний вид мистецтва, який поєднує в собі танець, музику, театральну гру та сценічний костюм. Дітям дуже корисно займатися танцями в гуртку, адже танець розвиває гарну поставу, дружні відносини один до одного, любов до мистецтва, відповідальність перед ровесниками та викладачем, логічне мислення. Починати відвідувати танцювальні гуртки варто з 5-6 років, коли дитина чітко розуміє свої дії і завдання, яке стоїть перед нею. Танцювати ніколи не пізно, адже це гарно, корисно, модно і престижно».

Залучати дітей до тих чи інших гуртків корисно, адже, як бачимо з порад фахівців, кожен напрямок допомагає розвиватися дітям. Головне – не сидіти склавши руки, а вже зараз дбати про майбутнє дитини, починаючи з раннього віку. Пізніше вони скажуть вам: «Дякую» й не будуть належати до тих дітей, які в дорослому віці шкодують, що не відвідували ті чи інші гуртки, втративши можливість розвивати талант. Вкладайте вже сьогодні в своїх діток, і завтра вони стануть успішними.

Автор: Анастасія Токарська

Опубліковано "People UA" # 4(44), літо 2018