Життя прожити, не поле перейти

Потрапивши в незнайому ситуацію, ми зазвичай шукаємо правильне рішення. Але доречно скористатися слушною порадою компетентного спеціаліста. Отже, консультуємося.

Ситуація: Квартира приватизована на трьох осіб (матір, дружину і сина покійного чоловіка). Свекруха (мати покійного чоловіка) померла. Чи  може успадкувати її частину   квартири невістка (дружина покійного чоловіка), що проживала в ній на постійній основі?

Консультація: Відповідно до Цивільного кодексу, за відсутності заповіту, спадкування відбувається за законом в порядку черговості. Першими спадок отримують діти і той із подружжя, який пережив померлого. Разом з тим, можливе спадкування за правом представлення, тобто замість померлих батьків житло можуть успадкувати діти, в даному випадку онуки  свекрухи. Таким чином, саме онук (син померлого чоловіка) має право на спадок в першу чергу.

Кодекс  встановлює п'ять черг спадкування. До четвертої належать особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менше, ніж п'ять років до часу відкриття спадщини (смерті спадкодавця). Тому невістка належить до цієї черги, проте не зможе успадкувати майно, якщо спадщину прийме онук. Однак Кодексом також передбачено можливість зміни черговості. Тобто вона може бути першою за умови укладання відповідного договору між спадкоємцями попередніх черг (дітьми та іншими можливими спадкоємцями) з нею. При відмові ними від укладення цього документу, жінка може звернутись до суду із заявою про отримання права на спадкування разом із спадкоємцями першої черги, якщо вона протягом тривалого часу опікувалась, матеріально забезпечувала, надавала іншу допомогу спадкодавцеві (свекрусі).

Вовчук Марина Володимирівна Луцький міський нотаріальний округ м. Луцьк, просп. Відродження, 41/2, тел./факс: (0332) 718201

Опубліковано "Лише Насолода" № 6(28) березень-квітень 2014